موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد
موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد
موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد موسسه قرض الحسنه پرستاری امام جواد
تماس با ما اطلاعات شعب ورود اعضا صفحه اصلی
گروه : عمومی
تاریخ تاریخ تاریخ تاریخ تاریخ تاریخ تاریخ تاریخ
اخلاق انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی در چند سال اخیر با سرعت بالایی رشد کرده و امروزه تبدیل به مهم ترین رسانه برای ارتباط عموم مردم شده اند. با توجه به تاثیر بسزایی که این شبکه ها بر زندگی روزمره افراد دارند، شایسته است تا مانند هر رسانه عمومی دیگر، اصول اخلاقی استفاده از آن را بدانیم و به این اصول پای بند باشیم.
اخلاق انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی
شرح کامل :

 شبکه های اجتماعی در چند سال اخیر با سرعت بالایی رشد کرده و امروزه تبدیل به مهم ترین رسانه برای ارتباط عموم مردم شده اند. با توجه به تاثیر بسزایی که این شبکه ها بر زندگی روزمره افراد دارند، شایسته است تا مانند هر رسانه عمومی دیگر، اصول اخلاقی استفاده از آن را بدانیم و به این اصول پای بند باشیم.

بی دقتی نکنیم و بی توجه نباشیم

اولین اصل برای رفتار اخلاق مدارانه در شبکه های اجتماعی، توجه و دقت در محتوای مطالبی است که منتشر می کنیم. نباید به سادگی و بدون تفکر هر حرفی را باور کنیم. نباید هر مطلبی را، بدون توجه به مخاطبانش بازنشر دهیم. بلکه باید با دید باز، هر مطلبی که مطالعه می کنیم را ابتدا صحت سنجی نماییم و در صورتی که آن را با فکر خود پذیرفتیم و مناسب افراد دیگر نیز دانستیم، آن مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

مسئولیت پذیر باشیم

زمانی که عده ای به یکدیگر اعتماد کرده و اطلاعات شخصی خود را با هم در میان می گذارند، در قبال یکدیگر مسئول هستند تا این اطلاعات را در اختیار افراد غریبه نگذارند. انتشار اطلاعات در شبکه های اجتماعی، یکی از نمودهای مهم این مسئولیت پذیری است. باید توجه داشته باشیم که اطلاعات شخصی دوستان و آشنایان خود را بدون توجه در شبکه های اجتماعی منتشر نکنیم؛ چرا که ممکن است تبعات منفی زیادی برای آنان به همراه داشته باشد.

بی طرفی و عدالت داشته باشیم

فضای شبکه های اجتماعی سرشار از بحث ها، مجادلات و کشمکش های کلامی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره است. باید در نظر داشته باشیم که مطالب ما، گویای نظراتمان باشد؛ اما گزندی به دیگران نرساند. گاهی اوقات قضاوت های ناگهانی و برداشت های سطحی، منجر به تنش و درگیری در فضای مجازی می شود که متاسفانه حتی گاهی اوقات این تنش ها به نزاع میان افراد در دنیای واقعی و زندگی روزمره می انجامد.

در بیان مطلب صادق باشیم

همانگونه که صداقت در زندگی واقعی منجر به کاهش فساد می شود، داشتن صداقت در بیان مطالب و اشتراک محتوا در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیز، منجر به افزایش اعتماد عمومی افراد به یکدیگر شده و فواید فعالیت در شبکه های اجتماعی را برای عموم افزایش می دهد. باید از انتشار مطالب دروغ پرهیز کنیم و همچنین مطالبی را که از کذب بودن آن ها اطمینان داریم، بازنشر نکنیم تا فضای مجازی از آلودگی به مطالب کذب مصون بماند.

به دیگران احترام بگذاریم

همانطور که آداب اجتماعی در زندگی روزمره اهمیت بسیار داشته و اصول اخلاقی و مذهبی بر رعایت احترام دیگران تاکید می نمایند، در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز، رعایت احترام دیگران اهمیت ویژه ای دارد. اگر با مطالبی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنیم، به دیگران بی احترامی کرده و ادب را نادیده بگیریم، ظرف مدت کوتاهی دوستان خود در شبکه های اجتماعی را از دست می دهیم؛ چرا که دیگران به دنبال داشتن احترام و ادب در فضای مجازی خود هستند.

 

به شایعات دامن نزنیم

بدانیم که شایعه چه زیان هایی دارد

شاید در نگاه اول، مضرات و زیان های شایعات به ذهن نرسد؛ اما با نگاهی دقیق تر، خواهیم دید که انتشار اخبار کذب و شایعات در میان مردم، چه ضررهای بزرگی برای جامعه و افراد به همراه خواهد داشت. وقتی در جامعه ای به صورت مداوم شایعات میان مردم تبادل شوند، اعتماد افراد به یکدیگر کاهش یافته و صداقت و دوستی جای خود را به شک و تردید می دهد. در جامعه ای که اعتماد عمومی وجود نداشته باشد، همکاری و تعاون از بین رفته و گوشه گیری و افسردگی گریبان گیر آحاد مردم می شود. بنابراین باید بدانیم، کمک به پراکنده شدن شایعات، حتی به اندازه فشردن یک دکمه ((اشتراک)) در شبکه های اجتماعی، مثل سم برای جامعه مضر است!

ابزار بازگو کردن سخن دیگران نباشیم

در شبکه های اجتماعی مدام مطالب مختلفی در موضوعات مختلف به دست ما می رسد که ممکن است بسیاری از آن ها بیهوده و نامعتبر باشند. بهتر است با ذهن باز در شبکه های اجتماعی فعالیت کنیم و بیشتر مطالبی که مد نظر خودمان است را با دیگران در میان بگذاریم تا آن که پیام هایی که به دستمان می رسد و ممکن است شایعه و دروغ باشد را بلافاصله باور کنیم و سریع آن ها را با تمام دوستانمان به اشتراک بگذاریم. البته اشتراک مطالب در شبکه های اجتماهی فعالیت مفیدی است؛ اما به شرط آن که پیش از اعتماد به هر مطلب، آن را بررسی کنیم و مطمئن باشیم خودمان به مطالبی که می خواهیم به اشتراک بگذاریم، اعتماد داریم.

 هر متنی ارزش خواندن و توجه ندارد

متن ها و مطالب مفید و غیرمفید در کنار هم در شبکه های اجتماعی تبادل می شوند. متاسفانه مجموعه وسیعی از این مطالب، هیچ ارزش و فایده ای نداشته و تنها حاوی اخبار کذب، شایعات و حتی گاهی مسائل نامناسب و غیراخلاقی هستند. بسیاری از این پیام ها، ما را به بهانه های مختلف تشویق می کنند تا آن ها را با دوستان خود به اشتراک بگذاریم. بنابراین شایسته است تا بلافاصله پس از آن که متوجه شدیم پیامی حاوی مطالب نامناسب یا بی ارزشی است، از ادامه توجه به آن اجتناب کرده و وقت خود را به فعالیت های آموزنده یا سرگرم کننده مناسب تری اختصاص دهیم.

 تنها به منابع موثق مراجعه کنیم

 اخبار و مطالب گوناگون را می توان از منابع مختلفی دریافت کرد. برخی از این منابع، خبرگزاری ها و پایگاه های رسمی و تایید شده ای هستند که کار و فعالیت اصلی آن ها، انتشار اخبار و تولید محتوای آموزنده برای کاربران است. اما برخی دیگر از منابع، به صورت غیر رسمی و در نتیجه بدون نظارت، به انتشار مطالب گوناگون می پردازند که متاسفانه در میان این مطالب، شایعات و پیام های نامناسبی نیز یافت می شود. اکثر این منابع نامعتبر، تنها به دنبال منافع خود نظیر تبلیغات و فروش اطلاعات کاربران هستند. پس باید تلاش کنیم تا اخبار و مطالب گوناگون را، تنها از مراجع و منابعی دنبال کنیم که به صورت تخصصی و تایید شده، فعالیت می نمایند.

منابع: سازمان فناوری اطلاعات ایران - مركز ماهر - مركز راه كارهای اطلاعاتی هوشمند

منبع : روابط عمومی

   نظر شما 
ایمیل :
نظر :
[Valid RSS] Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional Windows Communication Foundation AJAX Asp.Net 3.5